četvrtak, 25. studenoga 2021.

Stravinsky - 50 godina poslije; "Oktet vjetrova"

 "Oktet vjetrova", kompozicija od osam ogrlica

Prvi vjetar, drugi vjetar,...osmi vjetar.

Mjed, konac

Piljenje, opuštanje, kovanje, turpijanje, lotanje, brušenje.

Klasične zlatarske tehnike od kojih je glavna tehnika oblikovanje šuplje forme kovanjem metala.

.....

Tematska žirirana izložba članova ULUPUH-a. Galerija ULUPUH, Ilica 13/1kat

19.11.-02.12.2021






Interpretacija  „Octete for Wind Instruments“  ,  „Okteta za puhačke instrumente“ , djelo koje Stravinsky stvara kroz 1922.- 1923 g. kao prvo remek djelo u kompozitorovom novom stilu.

Sam Stravinsky nerijetko svoje djelo naziva Wind Octet (eng.), Oktet za vjetrove (hr.)


Rad se sastoji od  8 zasebnih ogrlica/vjetrova/puhačkih instrumenata koje su same za sebe dostatne, dok zajedno čine „Oktet vjetrova“, ogrlicu koja nošenjem stvara zvonke zvukove, glazbu.  Kao što je Stravinsky  objasnio u svom članku iz 1924. godine, "Neke ideje o mom oktetu"*: "Čini mi se da su puhački instrumenti skloniji iskazati određenu krutost oblika koji sam imao na umu od ostalih instrumenata - žičanih instrumenata, na primjer, koji su manje hladni i više neodređeni. "  Stravinski je dalje ocrtao svoj neoklasični kredo naglasivši da Oktet "nije 'emotivno' djelo, već glazbena skladba koja se temelji na elementima koji su sami po sebi dovoljni."  

*Stravinsky, Igor. 1924. "Some Ideas about My Octuor", translated from the French. The Arts 6, no. 1 (January): 4–6. Reprinted in White 1979, pp. 574–7.



četvrtak, 18. studenoga 2021.

Stravinsky - 50 godina poslije, exhibition

 




DANTE 700 -I u paklu može biti dobro? - ¨ Božanstvena Kuhinja ¨

 Tematska žirirana izložba posvećena obljetnici Danteove smrti koju organizira Gradski muzej Križevci u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.

15. 11. – 11. 12. 2021.

Likovna galerija Gradskog muzeja Križevci, Trg Antuna Nemčića 6/I, Križevci

Božanstvena Kuhinja, triptih

9 kuhanjem oblikovanih starih kuhača od kojih je jedna u obliku igle/broša, 2021.




2018. nastaje prvi rad iz opusa „Kuhinja“, pod nazivom Ekvilibrij - Kuhinja, nakon više godina sakupljanja starih, kuhanjem istrošenih tj. oblikovanih drvenih kuhača. Kroz sakupljanje dolazim do saznanja da ih je vrlo teško naći. One su ili vrlo dragocjene i oblikovatelji /vlasnici se teško od njih odvajaju, nerijetko se dijele na podvrste; kao npr. najdraža kuhača, najbolja kuhača za saftove, najdraža kuhača za topljenje čokolade, za kuhanje žganaca, za pirjanje  luka,…ili su potpuna nepoznanica mladim generacijama; nagorena ili „prljava“ drvena kuhača ako i nastane u modernom društvu najčešće se baca i kupuje nova. Vrlo rijetko ih još netko oblikuje. Oblikovanje kuhače je dug vremenski proces u kojem obična drvena kuhača upotrebom, kuhanjem mijenja svoj prvobitni oblik i boju te postaje dragocjena kuhača u potpunosti prilagođena određenoj svrsi i ruci.

 

Osim pomalo neobične estetske osobne privrženosti kuhanjem oblikovanoj kuhači, poriv za potragom i njihovom transformacijom dolazi iz nezadovoljstva s današnjim društvom koje stvara privid ekološke osviještenosti i brige u odnosu na zdravlje i zdrav život. Stvaranjem djela čiji su glavni motiv, naglašavam njihovu simboliku i dodajem vrijednost.

 

Poimanje da naše tijelo i njegove mogućnosti određuje ono što jedemo i kako razmišljamo, dovodi do tog da je kuhanje/prehrana  jedan od osnovnih stupova održivosti zdravlja čovjeka. Ono je  Alkemijski proces, Meditacija, Božanstveni dar… Može biti Raj, Čistilište i Pakao, ovisno kako ga i dali ga primjenjujemo, kako mu pristupamo, koliko uopće promišljamo kuhinju? Može se okarakterizirati kao obaveza ili zadovoljstvo, kao lijek ili otrov, neosporno je potreba ali i hedonizam, uz nju vežemo vrlo pozitivne kao i vrlo negativne karakteristike; proždrljivost, glad, užitak, gađenje, zahvalnost, indiferentnost, iscjeljenje, … Osobno, oblikovanu kuhaču doživljavam  kao trijumf, postavljam ju na pijedestal, kao trofej pobjede nad suludim konzumerizmom suvremenog svijeta. Rad se sastoji od tri platna čiji broj simbolizira tri dijela Danteove poeme, dok 9 kuhača povlači paralelu sa 9 krugova, 9 dijelova tj. 9 neba. Jedna je minimalnom intervencijom pretvorena u iglu tj. nakit.

srijeda, 10. studenoga 2021.

Otvorenje izložbe: DANTE 700 - I u paklu može biti dobro?

 Sa zadovoljstvo najavljujem otvorenje tematske žirirane izložbe u gradskom muzeju Križevci

DANTE 700 - I u paklu može biti dobro?





Izložba: DANTE 700 – I u paklu može biti dobro?
tematska žirirana izložba posvećena obljetnici Danteove smrti
koju organizira Gradski muzej Križevci u suradnji s Akademijom likovne umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.
15. 11. – 11. 12. 2021.
Likovna galerija Gradskog muzeja Križevci, Trg Antuna Nemčića 6/I, Križevci
Otvorenje izložbe održat će se u atriju Likovne galerije Gradskog muzeja Križevci 15. 11. 2021. u 18 sati. Zbog epidemioloških mjera ograničen je broj osoba koje mogu prisustvovati otvorenju, te Vas molimo za razumijevanje i strpljenje. Nošenje zaštitnih maski je obavezno.

Autorica koncepcije: Elizabeta Wagner, mag. hist. art.
Kustosica izložbe: Elizabeta Wagner, mag. hist. art.
Selektori: Josip Zanki, Danko Friščić, Zoran Homen, Tea Hatadi i Elizabeta Wagner

Iz predgovora kataloga izložbe Elizabete Wagner, mag. hist. art.:
“UNESCO je 2021. proglasio godinom obilježavanja sedamstote obljetnice smrti Dantea Alighierija. Talijanski pjesnik, pisac, filozof i “otac” talijanskog jezika, u vrijeme kada su literati stvarali isključivo na latinskom, zapisivao je svoje stihove toskanskim dijalektom, govornim talijanskim jezikom, približio književnost običnom čovjeku i utabao staze velikim talijanskim renesansnim piscima, Petrarci i Boccacciu.
Iako je veliki Firentinac autor brojnih, znanih, manje znanih i opskurnih soneta, lirskih pjesama i proznih ogleda, narativna poezija koja je ugledala svjetlo dana krajem prve četvrtine četrnaestog stoljeća, učinila ga je književnim besmrtnikom. Danteova Commedia, La Divina ili Božanstvena, kako ju je doimenovao Giovanni Boccaccio, veličanstven je epski spjev koji se smatra posljednjim velikim književnim djelom srednjeg vijeka te prvim koje nagovješćuje novo vrijeme – renesansu.
Božanstvena komedija je, usudimo se reći, putopis izgubljene duše regijama zagrobnog svijeta iz ovozemaljske perspektive. Posrnulog smrtnika putem prema Bogu vode antički pjesnik Publije Vergilije Maron, Beatrice di Folco Portinari, Danteova muza iz “Novog života” (La Vita Nuova, 1294.) te svećenik, svetac i mistik, Bernard iz Clairvauxa. Tri dijela, tri poglavlja, putnika će provesti stadijima prepoznavanja grijeha (Pakao), putem pokajanja (Čistilište) te napokon, do praga vječnog života i uzašašća prema Bogu (Raj). Ta “summa u stihu” priznata je i prepoznata kao jedno od najvažnijih literarnih djela svih vremena te je sasvim razumljivo zašto predstavlja i centralno djelo izložbe posvećene Danteu Alighieriju.
U spomen obljetnice smrti velikog pjesnika Gradski muzej Križevci i Akademija likovne umjetnosti, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH, Grada Križevaca i Koprivničko-križevačke županije te uz podršku Gradske knjižnice “Franjo Marković” Križevci, Turističke zajednice Križevci, HDLU-a i ULUPUH-a, raspisali su javni natječaj i organizirali otvorenu i žiriranu izložbu.
Odabrani umjetnici, predstavljeni na izložbi, dolaze s područja cijele Hrvatske i izražavaju se širokim spektrom likovnih jezika. Slikarstvo je zastupljeno brojnim tehnikama, od ulja i akrila, akvarela, tuša i flomastera, sve do umjetničkih realizacija grafičkim tehnikama na raznim podlogama, te slika vidljivih u infracrvenom spektru. Prijavljene skulpture izvedene su u papier mâcheu, glini, drvu, metalu i staklu. Izloženo je i više konceptualnih radova i instalacija, asemblaža te djela koja tradicijski spadaju u primijenjenu umjetnost, izvedenih tehnikom tapiserije, obrade plemenitih metala, fotografije te dekorativne keramike.(…)”
Projekt je nastao u suradnji Gradskog muzeja Križevci i Akademije likovne umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Koprivničko-križevačke županije i Grada Križevaca.